سین های هفت سین

سین های سفره های هفت سین

عدد هفت در همه ی دین ها مقدس است. خداوند در سوره ی قاف آیه ی 4 درباره ی خلقت جهان به هفت طبقه ی زمین و آسمان اشاره می کند و علاوه بر آن هفت های مقدس دیگری هم مثل هفت بار طواف خانه ی خدا، هفت مرحله ی عشق، هفت روز هفته، عجایب هفتگانه ی جهان و اینکه در هنگام سجده هفت نقطه از بدن روی زمین قرار می گیرد و نقاط مقدس نامیده می شود، اشاره کرد.

سین های سفره های هفت سین

کم کم به عید نزدیک می شویم و خودمون را برای آن آماده می کنیم. لباس نو می خریم و سفره ی هفت سین می چینیم. هفت سین یک سفره صمیمی و حقیقی است. سفره هفت سین نماد یک زندگی کامل است

  سنجد سین اول، نماد فرزانگی:

در روایات می خوانیم نخستین خلقت خداوند عقل بوده است. از طرفی در طب قدیم و جدید سنجد به عنوان تقویت عقل و حافظه شناخته شده است. پس سنجد به عنوان نماد خرد و فرزانگی و سنجیده عمل کردن قبل ازهمه سین ها توسط دختران نابالغ که نماد زایش وباروری هستند بر سفره هفت سین می نشیند. البته زرتشتیان آب وتخم مرغ را به عنوان نماد زایش بر سفره می گذارند.

سیب سین دوم، نماد سلامتی :

همه این جمله را بارها شنیده ایم که هر کس روزی یک سیب بخورد به طبیب نیازی ندارد. سیب کلید راه یابی به شهر سلامتی است. مفهوم آن بر این استوار شده که تن و جان و جامعه انسانی را از آسیب دور می سازد. سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده بر سفره هفت سین می چیند شاید به آن خاطر که همه ما بارها شاهد دلواپسی و نگرانی مادر خانواده برای حفظ سلامتی اعضای خانه بوده ایم.

سبزه سین سوم، یادآور سبزی و نشاط:

از سین سوم به بعد بازی قاعده خاصی ندارد و هر کدام از اعضای خانواده می توانند بیاورند و بر سفره بچینند. سبزه نشانه خوش اخلاقی، خرمی و شادی است

سمنو سین چهارم، سمبل قدرت:

بشر همواره درآرزوی توانمندی بوده است. سمنوغذایی مقوی است که از آرد و گندم تهیه می شود، به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشارازویتامین E و مواد مغذی است و سمنو به عنوان نماینده ای از جهان قدرت بر سفره هفت سین می رود.

سیر سین پنجم، نماد سیری چشم و دل:

درآئین زرتشتی سیر و سرکه در سفره هفت سین نماد گندزدایی و دوری از آلودگی است.

سرکه سین ششم، نماد تسلیم و رضا:

از سرکه در ادبیات و امثال ایرانی در توصیف اضطراب و اشک و گریه استفاده می شود. مانند سیر و سرکه جوشیدن دل. و مولانا از گریه و زاری با عنوان سرکه فشانی یاد می کند. سرکه بر سر سفره ی نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.


سماق سین هفتم، نماد صبر:

آخرین سینی که به سفره هفت سین می رود سماق سمبل صبر و بردباری است. سماق در ضرب المثل هم آمده و سماق مکیدن حکایت از دعوت کسی به بردباری دارد.

سکه هشتمین سین مدرن سفره هفت سین:

سکه جزو هفت سین محسوب نمی شود اما بشر بعد از ضرب سکه آن را روی سفره برد تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.

/ 1 نظر / 39 بازدید
دبستان آنلاین - شوکتی

بازم سلام دوست عزیزم ببخشین تو رو خدا دوباره مزاحمتون شدم.فقط میخواستم در مورد اون سوالی که در مورد اسلایدر پرسیده بودین بگم که متاسفانه من فقط با بلاگفا کار کردم و در بلاگفا باید کد رو در قالب اصلی قرار بدیم.در مورد پرشین بلاگ اطلاعی ندارم که این کد در کجا قرار میگیره. بازم اگه دوست داشتین کد قالب وبلاگتون و کد اسلایدری رو که ساختین به طور جداگانه به ایمیلم بفرستین تا من ببینم میتونم براتون کاری انجام بدم یا نه؟ اگه به ایمیلم فرستادین حتما تو نظرات وبلاگم هم بهم خبر بدین تا برم ایمیلمو چک کنم. امیدوارم بتونم واستون کاری انجام بدم. باتشکر - محمود شوکتی - دبستان آنلاین