برای فرزندانتان ،بیشتر از هر اسباب‌بازی دیگری ، بادکنک بخرید

 

* پر شدن بادکنک ها را از هوا مشاهده، لمس و احساس خواهند کرد.

* جریان خارج شدن هوا از بادکنک ها را خواهند دانست.

* صدای وارد شدن جریان هوا به داخل بادکنک ها را خواهند شنید.

* آویزان بودن نسبی بادکنک ها را در فضای اتاق خواهند دید.

* جابه جا شدن بادکنک ها را به وسیله جریان هوا می بینند.

* صدای انبساط سریع حاصل از ترکیدن بادکنک ها را خواهند شنید.

* با رنگ های مختلف آشنا می شوند.

بادکنک بازی و ترکاندن آن جنبه تشخیصی و درمانی دارد که در بازی درمانی از آن استفاده می شود.

«دیویدم لویی» در طول سی سال فعالیت کلینیکی خود، یکسری روش های بازی را که تصور می کرد در درمان کودکان مؤثر است ایجاد نمود.

آنچه او انجام داد طرح ریزی مجموعه ای از موقعیت های ویژه است که محرک جهت بازی آزادانه می باشد. یکی از این بازی ها، ترکیدن بادکنک بود که برای استفاده در «درمان از طریق رهاسازی» ترتیب داد.

هدف اولیه آن فعال کردن اظهار وجود در کودکان خودمدار از طریق رهاسازی پرخاشگری و خصومت سرکوب شده است.

درمانگر مقدار زیادی بادکنک های رنگی در اندازه ها و شکل های گوناگون تهیه می کند و می گوید: حالا می خواهیم با بادکنک ها بازی کنیم. درمانگر ابتدا خودش یک بادکنک را برمی دارد و باد می کند و انتهای آن را گره زده و با احتیاط آن را می ترکاند. درمانگر باید توجه کند اولین بادکنکی را که می ترکاند، صدای زیادی نداشته باشد، چون اگر صدای آن زیاد و ناگهانی باشد، ممکن است کودک برای رفتن به طرف بادکنک ها رغبتی نشان ندهد.

اگر درمانگر صبر و حوصله به خرج دهد، کودک به طرف بادکنک ها خواهد رفت.

درمانگر کودک را تشویق می کند هر طور مایل است بادکنک ها را بترکاند. شیوه ترکاندن می تواند با فشار، پریدن روی آن، استفاده از ناخن، چکش، میخ، تیراندازی با تفنگ و ... باشد.

نحوه عملکرد کودک در ترکاندن بادکنک ها و حالات او به هنگام ترکاندن و پس از آن می تواند راهنمای خوبی از اوضاع و احوال درونی کودک باشد.

از طریق ترکاندن بادکنک ها کودک از قید تنش ها و کشمکش های روحی و روانی رها شده و احساس آرامش و سبکی در او ایجاد می گردد.

رعایت نکات ایمنی

* به هنگام بادکنک بازی باید مواظب بود کودکان به یکدیگر برخورد نکنند.

* باید به آنان یادآوری کرد اگر بادکنک را با دهان باد می کنند به یکباره نگذارند بادِ آن خالی شود، چون ممکن است با فشار هوا بادکنک به طرف گلوی کودک برود و موجب خفگی او شود.

* وقتی بادکنک ترکید، بهتر است همان هنگام داخل سطل آشغال ریخته شود و از دسترس کودک دور باشد، چون ممکن است قسمت های سالم آن را با مکیدن، مقداری باد کرده و دوباره ترکاند، که به هنگام مک زدن ممکن است در گلوی کودک گیر کند و او را خفه نماید.

 

بازی های مختلف با بادکنک

در یک سالن بزرگ، یا فضای داخل حیاط مدرسه، بچه ها را دور هم جمع می کنیم. می گوییم به صورت دایره ای با فاصله مناسب بایستند و به هر یک، یک بادکنک می دهیم و به آنها می گوییم:

أ) بادکنک را با ضربه کف دست در هوا نگه دارید؛

ب) بادکنک را با نوک انگشتان در هوا نگه دارید؛

پ) بادکنک را با ضربه زدن با سر در هوا نگه دارید؛

ت) بادکنک را با ضربه زدن با پا در هوا نگه دارید؛

ث) بادکنک را به هوا پرتاب کنید، سپس به دور خود بچرخید و آن را بگیرید؛

ج) بادکنک را به هوا پرتاب کنید و پنج بار دست بزنید و سپس بگیرید؛

ح) بادکنک را به هوا پرتاب کنید و با پشت دست خود به آن ضربه بزنید و در هوا نگه دارید.

* کودک بادکنک ها را باد می کند، معلم روی هر یک از بادکنک ها نواری می چسباند، سپس هر یک از کودکان را به رنگ و نام بادکنکش صدا می کند، تا بادکنک را روی دیوار یا تخته سیاه بچسباند: علی بادکنک قرمزت را روی دیوار بچسبان. حسین پس از بادکنک قرمز، بادکنک زرد خودت را بچسبان، به همین صورت ادامه می دهد تا مجموعه بادکنک ها یک شکل جالب را تشکیل دهند.

/ 7 نظر / 284 بازدید
خرید اینترنتی

سلام دوست و همکار عزيزم سايت بسيار خوب و عالي داريد و اگر ازش پشتيباني بيشتري کنيد خيلي عاليتر ميشه. دوست عزيزم من مايل به تبادل لينک با شما هستم همکار عزيزم در صورتي که با تبادل لينک موافق هستيد حتما به سايت من که سايت خودتون هست تشريف بياوريد و بگيد با چه نامي لينکتون کنم و اگر مايل به تبادل لينک بوديد من را با عنوان خريد اينترنتی لينک کنيد. هم اکنون سايت من (رتبه در گوگل 3) . خوشحال ميشوم به سايت من يک سري بزنيد و نظر زيبا تون را بگيد هم اکنون آمار روزانه سايت من بين 2000 تا 3000 هست. http://javanbazar.com منتظر نظر زيباتون هستم. يادت نره حتما بيا...

مهسا

سلام خسته نباشید بسیار ممنونم دوست من از سایت زیبا و پر ایده شما میشه لطفا از ایده هایی برای اول مهر برای بچه ها بزاری مثلا تاج سر روز بازگشایی یا طرح دیوار کلاس یا جایزه ها ی بچه ها و .... سپاسگذارم

مهسا

سلام خسته نباشید بسیار ممنونم دوست من از سایت زیبا و پر ایده شما میشه لطفا از ایده هایی برای اول مهر برای بچه ها بزاری

مهرتابان

سلام این روزها حال و هوای شما چطور است؟ شما هم مثل من وقتی اشتیاق بچه های دبستانی برای خرید کیف و کفش،دفتر و مداد،تراش و پاک کن و...را می بینید به یاد ذوق کردن های خودتان در همان سن و سال می افتید؟ با مطلبی با این موضوع منتظر حضور و نظر ارزشمندتان هستم.

شیرین

سلام عالی بود و آموزنده.لینک شدید

عالی بود...تشکر از شما