وزیر آموزش و پرورش وضعیت پیش دبستانی را تشریح کرد

 

وزیر آموزش و پرورش وضعیت پیش دبستانی را تشریح کرد:   اجاره‌نشینی پیش‌دبستانی‌ها در مدارس دولتی  

 حاجی بابایی گفت: هم‌اکنون «اجرای پیش‌دبستانی» به معاونت مشارکت‌های آموزش و پرورش، «نظارت، پایش و سیاست گذاری» را به معاونت ابتدایی و «تولید محتوا» به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش سپرده شده است  وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش‌دبستانی‌هایی که در مدارس دولتی بودند، در حقیقت کلاس‌های خالی مدرسه را اجاره می‌کردند، گفت: در خصوص استخدام پیش‌دبستانی‌ها مطیع قانون هستم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس ،حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش ، در خصوص وضعیت مقطع پیش دبستانی در آموزش و پرورش اظهار داشت: براساس روند 33 سال گذشته، پیش‌دبستانی هیچ وقت دولتی نبوده است.
وی با بیان اینکه پیش‌دبستانی توسط بخش خصوصی اداره می‌شد، افزود: برخی افراد حقیقی و حقوقی، شرکت‌ها و سازمان‌ها مانند بهزیستی، مراکز پیش‌دبستانی را اداره می‌کنند.
*پیش‌دبستانی‌ها اجاره‌نشین مدارس دولتی بودند
حاجی‌بابایی گفت: پیش‌دبستانی‌هایی که در مدارس دولتی بودند، در حقیقت از آموزش و پرورش کلاس‌های خالی مدرسه را اجاره می کردند، یعنی اینها اجاره‌نشین مدارس بودند و کارمند وزارت آموزش و پرورش نیستند.
وی با تأکید بر اینکه پیش‌دبستانی از نظر نظارت، محتوا و مجوز زیرنظر آموزش و پرورش است، ادامه داد: در گذشته اداره کل پیش‌دبستانی نداشتیم و بنده آن را ایجاد کردم.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: هم‌اکنون «اجرای پیش‌دبستانی» به معاونت مشارکت‌های آموزش و پرورش، «نظارت، پایش و سیاست گذاری» را به معاونت ابتدایی و «تولید محتوا» به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش سپرده شده است.
*پیش‌دبستانی دولتی یعنی آموزش و پرورش 13 ساله شود
این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سازمان بهزیستی اعلام کرده است که 50 هزار نیروی پیش دبستانی دارد، اظهار داشت: بنده مطیع قانون هستم و هرچه قانون بگوید، همان کار را انجام می دهم.
وی ادامه داد: در استخدام مربیان پیش‌دبستانی دو حالت وجود دارد یعنی یا این مربیان استخدام شده و وارد آموزش و پرورش شوند که در ابتدایی، راهنمایی و متوسطه تدریس کنند یا بخواهیم استخدام شوند و در پیش‌دبستانی بمانند.
حاجی‌بابایی افزود: اگر قرار باشد این مربیان در پیش‌دبستانی ادامه فعالیت دهند باید نظام تعلیم و تربیت 13 ساله شود؛ در غیر این صورت چگونه می توان نیروی بخش غیردولتی را با هزینه دولتی استخدام کرد.
*طرح اولیه آموزش و پرورش، شروع تحصیل از پیش دبستانی بود
وزیر آموزش و پرورش گفت: اولین بار که نظرم را به شورای عالی انقلاب فرهنگی بردم، طرح ما این بود که تحصیل را از پیش‌دبستانی شروع کنیم، به این معنی که پیش‌دانشگاهی را برداریم و پیش‌دبستانی را بگذاریم.
وی افزود: در آن زمان مطرح کردیم که دوره تحصیلی همان 12 سال باشد و از 5 سال شروع شود ولی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد که دوره تحصیل از 6 سال شروع شود.

منبع سایت بازار کار- بخش اخبار آموزش و پرورش

/ 1 نظر / 13 بازدید
مربی پیش دبستانی

کسانی که می آیند وطرح های بنیادین می گذارند.بر اساس واقعیت عمل نمی کنند.یک الگو ویا انتظارات را در سر می پرورانند و روی کاغذ می آورند.با یک سری توجیهات منطقی وغیر منطقی می آمیزند وپس از صرف وقت وهزینه زیاد تبدیل به طرح و...(3-3-6)(تحول بنیادین)می کنند اما غافل از اینکه همه این خیالات در جامه عمل به بن بست می رسد زیرا بستر سازی،فضا،امکانات،انگیزه،تخصص ، زمان و...را درست نکردند ودر ادامه راه با صرف هزینه های هنگفت کسانی می آیند واین حرف را تغییر می دهند.حال در خصوص پیش دبستانی باید بگویم وقتی آموزش وپرورش چندین سال روی این دوره کار کرده است .از تمام نقاط قوت وضعف آن با خبر است ،در تولید محتوی آن با نگاه دقیق وکارشناسی موفقیت های خوبی به دست آورده است چرا به پیشنهاد وزیر در شورای انقلاب فرهنگی پاسخ مثبت داده نمی شود.تا ضمن برآورده شدن نیاز اصلی تعلیم وتربیت به پرورش جسم وروح کودک از همان سن پایین پرداخته شد ولا اقل یک عده از علاقه مندان به کار در تعلیم وتربیت بتوانند نتیجه زحمات چند ساله خود درتحصیل را بگیرند ورضایت خاطر عده زیادی جلب گردد. چرا همیشه می خواهیم بر عملکرد های ناقص ودم بریده پابگذاریم.ذره ای تأمل ب