گلایه ها ازحذف کلاس های پیش دبستانی درمدارس دولتی

شکل گیری شخصیت کودکان در دوره پیش دبستانی

یک کارشناس ارشد مدیریت آموزشی با بیان این که با وجود فناوری های جدید، نسل امروز با دیروز قابل مقایسه نیست، می گوید: اگر آموزش پیش دبستانی زیرنظر بهزیستی باشد یادگیری دانش آموزان با ورود به مقطع ابتدایی دچار دوگانگی می شود بنابراین به نظر می رسد صدور مجوز برای فعالیت پیش دبستانی ها و نظارت مستقیم بر آن ها از سوی آموزش و پرورش، با روند روبه رشدی مواجه شود.«فریبا باقری باغان» با اشاره به این که اگر آموزش کودکان یکپارچه باشد، خروجی بهتری خواهد داشت می افزاید: شکل گیری شخصیت دانش آموزان در دوره پیش دبستانی بسیار مهم است و سرمایه گذاری در این دوره، به نفع آموزش و پرورش و جامعه خواهد بود. وی با تأکید بر ارائه آموزش مهارت های زندگی به کودکان دوره پیش دبستانی اظهار می دارد: دانش آموزانی که این دوره را گذرانده باشند، در ورود به مدرسه کمتر دچار اضطراب جدایی، استرس و دلشوره می شوند.

 

اهمیت دوره پیش دبستانی
 
یکی از مسئولین آموزش و پرورش درباره اهمیت دوره پیش دبستانی اظهار می دارد: برقراری ارتباط، تعامل و کیفیت آموزشی دانش آموزانی که دوره پیش دبستانی را گذرانده اند، نسبت به کودکانی که تحت پوشش این دوره قرار نگرفته اند بیشتر است. «عصمت بدخشان» داشتن قدرت حل مسئله و تفکر خلاق را در دانش آموزانی که دوره پیش دبستانی را گذرانده اند بیشتر از دانش آموزان دیگر می داند و می افزاید: حتی دانش آموزان 2 زبانه ای که تحت پوشش دوره پیش دبستانی قرار می گیرند، موفق تر از دانش آموزانی هستند که این دوره ها را نگذرانده اند.
محتوای آموزشی تایید شده

وی با بیان این که فعالیت مراکز پیش دبستانی به مدارس غیردولتی واگذار شده است می گوید: مؤسسان مدارس غیردولتی یا مربیان پیش دبستانی می توانند با دریافت مجوز از آموزش و پرورش و بستن قرارداد برای تشکیل کلاس پیش دبستانی اقدام کنند.وی ادامه می دهد: محتوای آموزشی دوره پیش دبستانی مورد تایید سازمان پژوهش و کمیته تولید محتوای پیش دبستانی وزارت خانه است. هر استانی وظیفه دارد این محتوا را تولید کند و پس از دریافت تایید وزارت خانه آن را به چاپ برساند. وی خاطر نشان می کند: کتاب کار و کتاب قرآنی برای دوره پیش دبستانی پیش بینی شده است و هیچ موسسه ای نمی تواند غیر از آن محتوای دیگری را تدریس کند.وی با اشاره به این که آموزش دوره پیش دبستانی با اهداف مقطع ابتدایی مرتبط است می افزاید: مربیانی که در این دوره فعالیت می کنند باید شرایط لازم از جمله تجربه مدرک روان شناسی، علوم تربیتی داشته باشند و اگر مدرک تحصیلی آن ها غیرمرتبط بود باید 2 تا 3 سال سابقه کار داشته باشند. «بدخشان» با تأکید بر این که براساس بخشنامه جدید تمام مراکز پیش دبستانی بهزیستی، باید مجوز فعالیت خود را از آموزش و پرورش بگیرند اظهار می دارد: برای نخستین بار است که در دوره پیش دبستانی از مربیان دارای شرایط، سابقه، تجربه و مدرک تحصیلی مرتبط استفاده می شود.

 

اداره مراکز پیش دبستانی در نوبت بعد از ظهر

در همین حال مدیر کل آموزش و پرورش می گوید: در نوبت بعد از ظهر مدارس می توانیم دوره پیش دبستانی داشته باشیم. این موضوع از طریق مربیانی که دارای مجوز این دوره هستند یا موسسه هایی که مجوز گرفته اند، امکان پذیر است که می توانند در نوبت بعد از ظهر یا در صورت بودن فضا، در نوبت صبح مدارس نسبت به ثبت نام و دایر کردن کلاس پیش دبستانی اقدام کنند.

تغییر نوع واگذاری

وی با بیان این که این اقدام باید با هماهنگی اداره های آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق در قالب قرارداد انجام شود اظهار می دارد: دوره پیش دبستانی از مدارس حذف نشده است. اما نوع واگذاری آن از قالب شرکت خدماتی به شکل یک موسس که مجوز برگزاری چند کلاس پیش دبستانی را دارد، تغییر یافته است.وی می افزاید: مهدهای کودکی که در گذشته در اختیار بهزیستی بودند با مجوز آموزش و پرورش به پیش دبستانی تغییر یافته اند .هم چنین مدارس غیردولتی که زمینه پیش دبستانی دارند یا موسسه های پیش دبستانی مستقل که در مدارس غیردولتی هستند، ظرفیت را برای ثبت نام فراهم کرده است.

 

الزام قانونی

وی عنوان می کند: ایجاد مدارس ابتدایی از اول تا ششم ابتدایی الزام قانونی دارد و باید پوشش این مدارس را در دستور کار داشت.وی درباره شهریه دوره پیش دبستانی در مدارس دولتی و غیردولتی می گوید:به نرخ پایه ای که در دوره پیش دبستانی اعلام می شود، افراد با تخفیف ثبت نام می کنند و این موضوع به ظرفیت ثبت نام هر مؤسس بستگی دارد. به طوری که سال گذشته نسبت به آموزش و پرورش موسسانی که آمار ثبت نام شان بالا بود، مبلغ خیلی بالایی را از اولیا دریافت نکردند.وی ادامه می دهد: اولیا در آن قبیل از مدارس غیردولتی که با استقبال مواجه است شهریه را با رضایت پرداخت می کنند و شهریه پیش دبستانی های بهزیستی که مجوز خود را از آموزش و پرورش دریافت کرده اند، تفاوت چندانی با پیش دبستانی های آموزش و پرورش ندارد. «وحیدی» خاطر نشان می کند: سال گذشته، پوشش پیش دبستانی های آموزش و پرورش، شرکت های خدمات آموزشی و آزاد 86 تا 90 درصد کودکان را شامل شد. امسال نیز پیش بینی می شود حدود 13 هزار کودک در دوره پیش دبستانی ثبت نام کنند. وی در پاسخ به این پرسش که برخی مدارس به ویژه آموزشگاه های غیردولتی ظرفیت گنجایش تشکیل کلاس را برای 7 پایه ندارد، می گوید: تعیین ظرفیت پذیرش دانش آموزان بیش از ظرفیت مدرسه نیست. ضمن این که ظرفیت مدارس از سوی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تایید می شود.

/ 0 نظر / 14 بازدید