به کودکان باج  ندهید

درجامعه کنونی برخی عادت دارند در قبال گرفتن پاداش یا به عبارتی رشوه، کاری را انجام دهند. ریشه این اخلاق را باید در تربیت غلط والدین و الگوهای دوران طفولیت فرد جستجو نمود. رشوه های نابجا ومضر صرفاً رفتار منفی کودک را تقویت نموده، زیرا بااین کار فرصتی باقی نمی ماند تا کودک رفتار مطلوب را از رفتار نامطلوب تشخیص دهد. والدین بایستی رفتارهایشایسته و پسندیده را ترویج و در ازای آن جایزه و پاداش دهند.

هدف از دادن پاداش این است که بچه ها را برای آغاز راهی درست در تربیت آماده سازید، لذا لازم نیست برای انجام  هر کاری دائم به او پاداش دهید. چنانچه فرزندتان هر کاری را منوط بر گرفتن رشوه یا جایزه انجام می دهد، به این کار خاتمه داده و در مورد روش تربیتی او تجدید نظر نمائید.

بقیه مطلب را در ادامه مطلب دنبال کنید...


شیوه های ارائه پاداش

 1- همواره از کودکتان انتظار رفتارهای واقعی و معقول داشته باشید.

2- در اهداء پاداش، کودک را غافلگیر نمائید. جوائز را به طور نامنظم به او بدهید.

3- به کودکانی که از سن و سال کمتری برخوردارند در دادن پاداش تعجیل کنید.

4- ثابت قدم بودن در هر کاری امری اجتناب ناپذیر است. پاداش بچه ها نیز از این قاعده مثتثنی نیست. چنانچه حتی برای یکبار در قبال رفتار ناشایست کودک کوتاه بیایید و رشوه دهید، او همیشه از این نقطه ضعف و اشتباهتان سود جسته و مدام در پی باج خواهی است.

5- پیش از اینکه فرزندتان از شما تقاضای چیزی کند و شرط شروط معین کند شما پیش دستی کنید.

6- یکنواخت بودن پاداش از اثر آن بر رفتار مطلوب کودک می کاهد، تنوع تغییر شیوه های ارائه پاداش، ایجاد انگیزه بیشتری میکند.

7- در ازای هر بار رفتار مطلوب کودک به او پاداش ندهید، گاهی ایجاد وقفه لازم است.

8- به تدریج پاداشهای غیرمادی(معنوی) را جایگزین پاداش مادی نمایید و پس از اثبات وتداوم در رفتار مورد نظر، پاداش مادی را حذف کنید.

9- نسبت به علایق فرزندتان شناخت کافی داشته باشید.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: روانشناسی کودک


تاريخ : ۱۳٩٠/۱٠/٢۱ | ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : فرخ زاد | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.